AYAK SİĞİLİ TEDAVİSİ

Kimsenin Kişisel Eşyasını Kullanmayın!
Siğiller human papilloma virus (HPV) neden olduğu derinin üst tabakasının bir viral enfeksiyondur. Ayak Siğili ’’Plantar Siğil’’ olarak da bilinir.Bu siğilin tıp sözlüğündeki adı ‘’verruca planataris’’tir.

Kişilerin kullandıkları ortak ıslak zeminden; havuz, spor salonu, duş ve banyolar gibi alanlarda çıplak ayakla dolaşmakla kolaylıkla bulaşabilir. Hatta bu virusu taşıyan kimselerin dokunduğu eşyalardan bile bu virusu kapabilirsiniz. İlk temastan sonra siğilin ortaya çıkmasına kadar geçen süre ayları bulabilir. Siğiller çok farklı gelişim gösterebilir. Hastalığın gidişini önceden kestirmek kolay değildir. Özellikle ayak tabanında yıllar boyunca değişmeden kalabilir. Genel siğillerden farklı olarak çıkıntılı değildirler. Yürüme basıncının etkisi ile derinin içine doğru girmişlerdir. Ayak tabanı siğilleri nasırlarla karıştırılabilirler. Nasır gibi ağrılı ve sert oluşumlardır.

UNUTMAYIN; Bu tip siğilleriniz varsa siğillerinizi kaşıdıktan sonra vücudunuzun başka bölgelerine temas etmekten kaçınmalısınız. Öyle ki siğilinizin olduğu ayağınızı diğer ayağınızla bile kaşımamalısınız çünkü virüs diğer ayağınıza da sıçrayabilir.
Ayak Sağlığı Merkezimizde; Bu tip siğiller bu işlem için  özel olarak tasarlanmış aparatlarla  temizlenip, ilaçla tedavi edilmektedir.

‘’Ayağınıza  Sağlık’’

images-150x150[1]  e18f056acb75709db05601a0f8637e45_thumb_warts-on-feet11[1]  obiknovennaya-borodavka1-150x150[1]  borod-150x150[1]