BATIK TIRNAK TEDAVİSİ

Tırnak Batması, ayak parmak tırnağının  yumuşak dokunun içine doğru batmasıdır.TIRNAĞINIZI ÇEKTİRMEYİN.
Batık Tırnak Tedavisinde ise en çok yapılan işlem  tırnak çektirme’dir. Çektirme işlemi sonrası uzun iyileşme süresi ,antibiyotikler, pansumanlar ve ağrı kesiciler cabasıdır. Her zaman sonuç da alamayabilirsiniz.
Ayak Sağlığı Merkezimizde batık tırnak tedavisinde ağrılı bir yöntem olan tırnak çekme yerine, acısız ve tırnağı çekmeden “ S-Tel Yöntemi” ile kesin çözümler üretiyoruz.Bu sistemle yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnak iki tarafından özel titanyum telle askıya alınıp, ortadan sıkıştırılarak yukarıya kaldırılır. Tırnak askıdayken, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillenir. Tırnak uzaması takip edilerek telin uygulandığı yer uygun periyotlarla değiştirilerek kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür. Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntemle, etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşmesi sağlanır.

Tırnak Batmasının Sebepleri:
- Ayağı çarpma, tırnak üzerine darbe oluşması, tırnak üzerine gelecek şekilde ayağa basılması gibi sebeplerle tırnakta travma oluşması
- Ayaktaki aşırı terleme
- Ucu dar, sivri, aşırı yüksek topuklu ayakkabıların uzun süreli giyilmesi
- Çok dar ve sıkı çorap giyilmesi
- Herhangi bir tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta oluşabilecek kalınlaşma
- Ayak ve parmak deformasyonları
- Hamilelik ve benzeri aşırı kilo artışları
- Tırnakların sivri veya derin şekilde yanlış kesilmesi
- Çok koşarak spor yapmak
- Yanlış pedikür yapılması
- Genetik yatkınlık

Batık oluşumunun önlenmesi ya da oluşmuş batığın giderildikten sonra tekrar oluşmaması için, batığa sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabılar özenli seçilmeli, tırnak kesimine dikkat edilmeli, ayak darbe ve travmalardan korunmalıdır.

 ‘’S-Tel Yöntemi’’Avantajları:
•  Tel takılırken hemen hemen hiç bir şey hissetmezsiniz.
•  Ayak parmağındaki acıyı hızlı bir şekilde ortadan kaldırır rahatlama sağlar.
• Ayakkabıların içerisinde herhangi bir engel teşkil etmez.
• Spor ve sosyal hayatta kısıtlama getirmez. İstirahat gerektirmeden uygulamadan hemen sonra hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
• Mükemmel uyum şekli sayesinde tırnakların şekline göre bireysel uyum sağlar.

‘’Ayağınıza Sağlık’’