NASIR TEDAVİSİ

NASIRI KESMEYİNİZ !
Nasırı kesmeyiniz ve kestirmeyiniz. Nasır solusyonları kullanmayınız. Solusyonlar ve kesme işlemi savunma sistemini hızlandıracağından probleminizi büyütür.

Ayak Sağlığı Merkezimizde; Nasırın bulunduğu bölgedeki ölü cilt hücreleri cilde zarar vermeden özel frezlerle temizlenir.Temizlenen bölgenin merkezine salisilik asit uygulanarak nasır eritilir.İşlem tamamlandıktan sonra nasırın vermiş olduğu rahatsızlık ortadan kalkar.Son olarak nasır oluşumunun engellenmek için özel kremler ve nemlendiriciler uygulanır. Sonrasında  uygun oranda üre içeren nemlendirici kremler kullanmanız nasır oluşumunu engellemenize yardımcı olacaktır.

UNUTMAYINIZ; Nasır tedavisinde önce nasıra sebep olan basınç ve sürtünme ortadan kaldırılmalıdır. İyi sonuç için düzenli bakım şarttır.Nasır derinin kalınlaşmasıdır. Bu kalınlaşma basınç veya sürtünmenin olduğu yerlerde oluşur. Hem acı veren hem de estetik olarak görüntü bozukluğu oluşturan nasır problemlerine son vermek, doğru ve düzenli ayak bakımı ile mümkün olur.

Nasır oluşmuş bölgede kişinin canını yakan şey, yüzeydeki kalınlaşma değil, bu kalınlaşmanın aşağıdaki sinir ve dokulara yaptığı baskı olur. Genellikle derinlere doğru “V” şeklinde yapılanan nasırlar, çok baskı alan bölgelerde vücudun kendi savunma mekanizmasının sonucu olarak oluşur. Baskı başlayıp, devam ettiğinde vücut otomatik olarak daha derinlerde olan kan damar ağı, sinirler ve yeni doku üreten derinlerdeki deri katmanlarını korumak amacı ile yüzeyini kalınlaştırmaya başlar. Buradaki deri kalınlaşmasının, ayakkabı veya herhangi başka bir baskıya maruz kalarak oluşan ekstra basınçla zaman içinde yoğunlaşması sonucu, alt dokular etkilenir ve dolayısıyla ağrı oluşur.

Nasırlar;  parmak üstleri, parmak araları, ayak tabanı, topuk altı ya da ve topuk arkasında oluşabilir. Genetik olarak ayak tabanı yüksek olan kişilerde nasır oluşma riski daha fazladır.

Basış bozuklukları olan kişilerde de zaman içinde parmak deformasyonu ve dolayısıyla nasır problemi görülebilir. Günlük hayatın büyük bir kısmını ayakta geçiren kişilerde nasır problemi daha fazla görülür. Ayağı yoran ve sıkan ayakkabılar nasır oluşmasını tetikler. Yapılan bazı sporlar sırasında ayakların aldığı darbeler nasırlanma riskini arttırır. Nasırlar nadiren de olsa tırnak altları ve kenarlarında da oluşabilir.

Nasır oluşumunun önlenmesinde en önemli unsur baskının ortadan kaldırılması olur. Basış bozukluklarında, vücut ağırlığının tam ayak tabanına eşit yayılmasını sağlamak için  ortopedik ayakkabı ve terlik kullanmak nasır oluşumunu en aza indirger. Oluşmuş nasırların yok edilmesi ve tekrar oluşumunun engellenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise nasırın, tek seferde tamamen ortadan kaldırılamadığıdır. En doğru tedavi doğru aralıklarla yapılacak temizleme işlemleri ile olur.

Oluşmuş nasırın sıfır noktasına kadar tek seferde alınması, o bölgede tekrar ve daha fazla deri kalınlaşmasını beraberinde getirebilir. Çünkü vücut, savunmasını daha fazla arttırma gereği duyar. Bu yüzden nasırlı bölge, doğru aralıklarla ve yavaş yavaş temizlenmelidir. Ayrıca nasır bantları asit içerdikleri için şeker hastalarında kesinlikle kullanılmamalıdır. Böyle bir durumda oluşabilecek yaralanmalar hayati riskler oluşturabilir.

‘’Ayağınıza Sağlık’’

callus-150x150[1]