TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

mantar Ayak Tırnağı Mantarına Veda Edin…
Tırnağın şeklini ve görüntüsünü bozan, bazı durumlarda ise kokuya sebep olan tırnak mantarı, sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkar. Bu bulaşma doğrudan yayılım yoluyla olabileceği gibi, mantarlı bölgenin kaşınması yoluyla el tırnağına, oradan da başka yerlere bulaşabilir.
Tırnak mantarı sağlık problemi olmasının yanı sıra tırnağın görüntüsünü de bozan kozmetik bir sorundur. Tırnağın uç kısımlarının çatlaması ve kalınlaşması, bazen de tırnağın uç kısmından un gibi dökülmesi şeklinde yakınmalara yol açabilen tırnak mantarı, ayrıca tırnak üzerinde farklı biçim ve renklerde çizgilenme, renk değişiklikleri ve tabaka halinde kalkmaya sebep olabilir.
Tırnak mantarları görüntü olarak, tırnak ya da parmakta travma ya da farklı bir hastalık sonucu oluşan belirtilerin yanı sıra tırnağın yapısal bozukluklarına benzeyebilir. Tırnak mantarı ilerledikçe tırnak kalınlaşır ve şekli bozulur. Bazı durumlarda özellikle tırnak yatağına yakın bölgelerde ağrı hissedilebilir. Mantar tırnak köküne doğru ilerleyip sürekli hale gelebilir.

Mantar Tedavisinde kullanılan ilaçlar karaciğeri çok yorduğundan uzun süreli kullanılmaları her zaman mümkün değildir.

Ayak Sağlığı Merkezimizde tırnak mantarı tedavisi için; tırnak üzerindeki kalınlaşan tabaka özel cihazlar yardımıyla temizlenir. Mantarlı doku tamamen temizlendikten sonra sağlıklı tırnak dokusu ortaya çıkar. Hem sağlıklı tırnağın korunması hem de estetik olarak güzel ve sağlıklı bir görüntünün sağlanması için tırnak yüzeyi özel bir jel ile kaplanır. Mantarlı bölgenin düzenli aralıklarla bakımları yapılır ve jel yenilenir. Bu şekilde gerçekleşen tırnak köküne kadar ilerlemiş olan mantar, sağlıklı tırnağın uzama sürecine bağlı olarak tamamen yok edilebilir.

Bir diğer yöntem tırnağın temizlenip verilen ilacın daha çabuk nüfuz edebilmesi küçük küçük oluklar açarak tedavi sürecini hızlandırmaktır.Siz bu küçük olukları gözle göremezsiniz.Aksi durumda kalınlaşmış tırnağa ilacın nüfuz edebilmesi daha uzun zaman alacaktır. Unutulmamalıdır ki tedavi için düzenli bakım şarttır.Tırnak Mantarı Şu Sebeplerle Oluşabilir:
- Tırnak zedelenme, baskı ve travmaları
- Parmakları sıkıştıran dar ve ucu sivri ayakkabı giyilmesi
- Soyunma odaları, yüzme havuzu ve duş gibi ortak kullanım alanları
- Aynı ayakkabıları üst üste giymek
- Hijyenik olmayan ortamda, sterilizasyonu sağlanmamış aletlerle yapılan manikür ve pedikür
- Çıplak ayakla toprağa basılması
- Ayakların aşırı terlemesi sonucu oluşan nemli ortam

Tırnak Mantarı Açısından Risk Altında Olanlar:
- Diyabetli kişiler
- Dolaşım bozukluğu olanlar
- Bağışıklık sistemi zayıf olanlar
- 65 yaş üzeri kişiler
- Ayak derisinde mantar enfeksiyonu olanlar
- Ayakları çok terleyen ya da sürekli nemli kalanlar
- Atlet, koşucu ve dansçı gibi ayaklarına fazla yüklenenler

Tırnak Mantarının Oluşmasını veya Tekrarlamasını Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler:
- Mantar oluşumuna sebep olabilecek nedenler ortadan kaldırılmalı
- Hijyene dikkat edilmeli, ayaklar her zaman temiz ve kuru olmalı; daha önce problem yaşanmışsa ayaklar fön makinesiyle kurutulmalı
- Havuz, duş ve sauna gibi ortak kullanım alanlarında terlik kullanılmalı
- Ayak tırnakları doğru kesilmeli (düz, köşeleri oval ve parmak ucunu geçmeyecek şekilde)
- Pedikür işlemi özel ayak sağlığı bakım merkezlerinde yaptırılmalı
- Sivri uçlu olmayan, rahat ayakkabılar giyilmeli
- Ayaklar çok terliyorsa bu durumu dengeleyici  antifungal ayak kremi, pudra ve tırnaklar için de önleyici cila kullanılmalı
- Çoraplar alınırken Gümüş İplikli Çoraplar tercih edilmeli

‘’Ayağınıza Sağlık’’